Žrebčín v Lipice

Žrebčín v Lipice

Dedinka Lipica sa nachádza v krasovej oblasti, neďaleko talianskych hraníc, v slovinskom regióne Primorska. Patrí medzi obľúbené výletné ciele.


Napriek tomu, že je Lipica v skutočnosti malá dedina, je známa po celom svete vďaka žrebčína, kde chovajú lipicánů.
Lipicánů je dnes na svete asi 4000, z toho 700 v Slovinsku. Žrebčín už privítal mnoho známych hostí, v roku 2008 na príklad britskú kráľovnú Elizabeta II.
Dnes je Lipica turistickým centrom, kde si môžete prezrieť komplex stajní žrebčína v rámci prehliadky v niekoľkých jazykoch. Tiež sa tu môžete prechádzať v kočiari, vidieť drezúru alebo Španělskou jazdeckú školu.

História Lipice je spojená s Habsburgovcami, ktorí vládli veľkej časti barokovej Európy. Po odchode Turkov v roku 1545 zostal dvor jedného terstského biskupa zničený a opustený. Tohto dvora sa ujal arcivojvoda Karol, tretí syn cisára Ferdinand I Habsburského. Žrebčín Lipice tu založil v roku 1580. Základom chovu sa stali španielski plnokrvníci, ktorí pochádzali zo slnečnej Andalúzie, a mali radi suchú ostrú trávu. Týmto podmienkam vyhovovala krasová oblasť. Arcivojvoda kupoval kone aj v Taliansku, Nemecku, Dánsku a arabskom svete. Ich krížením vyšlechtil plemeno známe ako Lipicáni, podľa miesta chovu.

Toto plemeno je malé robustnej postavy so silným krkom a bielou srsťou, ktorú však získavajú až medzi piatym a desiatym rokom života. Stali sa obľúbení kočom a promenádní kone, vhodní aj pre lekcie jazdecké školy, vďaka ladnosti ich pohybu, inteligenciu, dobré pamäťou, poslušnosti a učenlivosti. Za vlády Rudolfa II. sa žrebčín stal cisársku stajní. Najlepšie lipicánští žrebce boli premiestnené do Viedne, kde boli cvičené pre drezúru v Španielskej jazdeckej škole, založenej v roku 1572.Žrebčinec prešiel počas svojej viac ako 400 rokov dlhej tradície radom nepríjemných situácií. V roku 1805 boli za napoleonských vojen presťahovaní Lipicáni do Slavónsku, kde zostali v bezpečí po dva roky. V roku 1915 boli evakuovaní do Laxenburgu a do Kladruby na príkaz cisára, keď Taliansko vstúpila do vojny proti centrálnym mocnostiam. Po rozpade Rakúska-Uhorska sa chov rozdeleniu do niekoľkých nástupníckych krajín monarchie. V druhej svetovej vojne odviedli stáda Nemci do Hostouň na Šumave. Pri akcii na ich záchranu v roku 1945 sa dostali až do Ameriky. Po vojne sa Američania odovzdali Talianom a Rakúsku. Do Lipice sa po vojne vrátilo len 11 koní. Potom sa chovu už dobre darilo a dnes môžete v Lipica uvidieť na štyri stovky Lipican.
www.lipica.org

Ubytovanie Slovinsko

Ďalšie ponukyDôležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Štefánikova 51
949 01 NITRA

(+421) 376 51 85 83
info.sk@adrialand.sk
po-pia: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Prihláste sa k odberu noviniek

Neunikne vám žiadna výhodná ponuka