Macchie

Macchie

Macchie je všeobecný názov pre typický stredomorský stále zelený ker, tvoriace pichľavý porast. V podrastu s ním v susedstve žijú vonné byliny. Sú to silne živicovej rastliny, kry sú navzájom prepletené, rastliny sú húževnaté, väčšinou porastené tŕne. Pre tieto súvislé stredomorské porasty vznikol na Korzike obecný názov macchia a ako pomenovanie tejto rastliny sa rozšíril do ďalších jazykov. Je to jediné slovo z korzičtiny, ktoré preniklo do sveta.

Zloženie a rast macchie sa rôznia podľa polohy, klímy a nadmorskej výšky. Vo vlhkejąím prostredia dosahujú výšky až 4 m, vo vyšších oblastiach, najmä na severných svahoch, na skalnatom a kamenistom podklade sa darí prízemným a zakrpateným tvarom.

Jednou z najvýraznejších bylín macchie je asfodel (liliovitá) s hvězdicovitými bielymi kvietkami, so stopkou rozvetveným tak, že pripomína několikaramenný svietnik. Starí Gréci verili, že asfodel pokrýval husto Elyzejský polia, miesto odpočinku bohov a hrdinov a bol ich potravou. Z jeho cibuľky sa dá vyrobiť potravina podobné chlebe. Túto vlastnosť ocenili prvú poľnohospodári.

Astofel je v ľudovom liečiteľstve uznávaná rastlina ako liečivo pre mnoho chorôb. 
Užíva sa na kašeľ, zápaly a popáleniny, bolesti zubov, menštruačné problémy, ale aj na tuberkulózu.

Ubytovanie Chorvátsko

Ďalšie ponukyDôležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Štefánikova 51
949 01 NITRA

(+421) 376 51 85 83
info.sk@adrialand.sk
po-pia: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Prihláste sa k odberu noviniek

Neunikne vám žiadna výhodná ponuka