Chorvátsko Ston


  Mestečko Ston s 580 obyvateľmi, s prístavom na severozápade stonského prielivu, leží 51 km od Dubrovníka. Medzi hlavné hospodárske aktivity patrí rybolov a chov ustríc, poľnohospodárstvo a ďalej aj ťažba soli zo salin. V apríli 2006 bol v zátoke Prapratna, 4 km juhozápadne od Stonu, otvorený nový trajektový prístav Prapratno, odkiaľ teraz jazdia trajekty do Sobre na ostrove Mljet. Ak sa chystáte na dovolenku do Chorvátska a ste milovníkom rybacích špecialít, máme pre vás tip. Zamierte na polostrov Pelješac do mesta Ston, ktoré sa tu prezýva akvárium Jadranu. Chválu na to, akou pochúťkou sú ryby získané v neďalekom Malostonském zálive, počujete od Dubrovníka až po hlavné mesto Záhreb. U Stonu sa chovajú slávky a v miestnych vodách žije veľa rýb. Je to veľmi pekné letovisko vhodné pre príjemnú dovolenku.

  Ubytovanie Južná Dalmácia

  Ďalšie ponuky

  Turistické zaujímavosti

  • História a pamiatky

   Dejiny Stonu sú veľmi staré. Siahajú svojimi počiatky až do rímskych dôb. V stredoveku bolo mestečko biskupským sídlom. Na plánovitom budovanie a opevňovanie Stonu sa výrazne podieľala Dubrovnícka republika. Ston bol totiž ako celý polostrov Pelješac od prvej polovice 14. stor. jej súčasťou. Vybavila ho aj rôznymi sociálnymi a inými, na svoju dobu veľmi pokrokovými zariadeniami. Stavbou mohutného a dômyselného pevnostného systému boli v 14. - 17. stor. poverovaní známi stavitelia z mnohých európskych krajín. Snáď najviditeľnejšou pamiatka pochádza zo 14. storočia - jedná sa o päť a pol kilometra dlhé hradby, ktorým sa prezýva "malá čínsky múr". So svojimi 41 vežami, siedmich baštami a dvoma pevnosťami tieto hradby patrí medzi jednu z najzaujímavejších pamiatok v Dalmácii, chránenú UNESCO. A to aj napriek tomu, že prístupná je len jej časť. Hradby mali chrániť mesto, ale predovšetkým saliny a ich "biele zlato". Najlepší výhľad na úhľadná políčka SALIN je práve z hradieb. Tie sa vyprázdni okolo poludnia, keď slnko začína nemilosrdne pražiť. Z hradieb je tiež dobre vidieť na mesto, ktoré má pôdorys nepravidelného päťuholníka. Zaujmú vás zrejme aj ulice Stonu, ktoré sa pravouhlo pretínajú. Ďalej narazíte napríklad na neogotický kostol svätého Blažeja, františkánsky kláštor svätého Michala či Kniežací palác. V r. 1996 postihlo Ston ničivé zemetrasenie, ktoré obrátilo historický stred mestečka v sutiny. Nepoškodená vtedy zostala najvýraznejšia časť niekdajšieho opevnenia, pevnosť Veliki Kaštio. Od nej vedú hradby na vrch Pozvizd a do Malého Stonu, spevnené 31 hranolovými vežami a 6 valcovými bastiónmi. Hradby boli dlhé 980 m. Ston utrpel i menšie škody vo vojne v rokoch 1991/92.

   viac

  • Kúpanie a pláže

   Kúpanie tu nie je príliš dobré. Najlepšie je v krásnej zátoke Prapratna 3,5 km juhozápadne pri Mljetskom prielive, jedná sa o pláž z kamienkov a piesku.

   viac

  • Šport

   Zátoka Prapratna poskytuje veľmi dobré podmienky pre vodné a plážové športy, ale hlavne pre potápanie a podmorský rybolov. Ďalej je možnosť si zahrať plážový volejbal atď.

   viac

  • Zábava a nočný život

   Od druhej polovice júla do konca augusta sa už tradične organizuje v Stone festival Stonské leto, v rámci ktorého sa konajú na letných scénach mestečka Stonu, prípadne priamo na miestnom námestí koncerty klasickej i populárnej hudby, vystúpenia dalmátskych mužských speváckych skupín, divadelné predstavenia a vystúpenie popredných folklórnych tanečných súborov. Mladí vždy uvítajú vystúpenie známych spevákov populárnej hudby aj popredných hviezd show-biznisu. Do programu Stonského leta sa zapájajú aj ľudové slávnosti dvoch susedných miest, a to v osade Ponikve slávnosť na sviatok Nanebovzatia P. Márie 15. augusta a v osade Hodil Hodiljské stretnutia 9. augusta. V auguste dopĺňa program Stonského leta ešte tradičná výstava výtvarného umenia Medzinárodné výtvarné kolónie - Ston. Reštaurácií je tu síce len niekoľko, ale mušle aj ryby tu vraj servírujú úplne najčerstvejšie a najchutnejšie v celej Dalmácii.

   viac

  Last Minute Ston

   • Chorvátsko, Klek

    8 dní, Apartmány Bonaca

    60 €
   • Chorvátsko, Orebič - Perna

    8 dní, Kemp Perna

    78 €


  Dôležité odkazy

  ADRIALAND s.r.o.

  Štefánikova 51
  949 01 NITRA

  (+421) 376 51 85 83
  info.sk@adrialand.sk
  po-pia: 9–18 hod., so: 9–13 hod

  Prihláste sa k odberu noviniek

  Neunikne vám žiadna výhodná ponuka