Chorvátsko Koločep

Koločep je neveľký ostrov ležiaci severozápadne od Dubrovníka, miestni ho nazývajú Kalamota, ostrov obýva približne 150 obyvateľov. Od Dubrovníka je tento ostrov oddelený úžinou Velika vrata, od Lopodu úžinou Lopudska vrata a od pevniny ho oddeľuje Koločepský prieliv. Ostrov vyniká veľmi miernym prijemným podnebím, chránenou polohou a krásnou mimoriadne bohatou vegetáciou, prímorskou i subtropickou. Čiastočne je aj zalesnený. Vzhľadom k svojmu geologickému zloženiu nemá vodné zdroje. Uprostred ostrova sa rozprestierajú úrodné a chránené krasové polia, kde sa veľmi darí južnému ovociu, zelenine, mandlovníkom, viniču a olivovníkom. Ďalej sa tu hojne darí rybolovu. Kedysi bývala hlavným odvetvím obživy moreplavba, stavba lodí a v taktiež lov koralov a ich opracovanie. Tunajší lovci koralov boli známi svojou zručnosťou v celom Stredomorí. Tomuto remeslu sa venovali muži od východu až na západ Stredozemného mora. Vyhynutím koralových kolónií ale skončil aj tento spôsob obživy. Na ostrove sa taktiež nachádza osada rovnakého mena, táto osada pozostáva z dvoch dediniek Donje Čelo a Gornje Čelo. Donje Čelo sa nachádza pozdĺž polkruhovej zátoky, ktorá je dobre chránená, vystavená iba severozápadným vetrom. Gornje Čelo leží v malej zátoke, vystavenej vetrom bora, ale chránené pred vetrami jugo, západnými a severozápadnými vetrami. Toto miesto je veľmi vhodné pre príjemnú relaxačnú dovolenku.

Ubytovanie Južná Dalmácia

Ďalšie ponuky

Turistické zaujímavosti

 • História a pamiatky

  Ostrov, antická osada Calaphodia, bol už od 11. stor. súčasťou Dubrovníckej republiky a od roku 1489 mala táto osada svojho vlastného správcu...

  viac

 • Kúpanie a pláže

  Obe zátoky ostrova lemujú malebné piesočnaté pláže, ktoré priťahujú množstvo výletníkov a turistov navštevujúci Dubrovník. Hotelový komplex na pobreží zahŕňa aj nudistickú pláž. Krásne kúpanie je najmä v zátokách Čelo, Sapluni a Porat. More tu je veľmi čisté a priezračne modré. Koločep Kúpanie a pláže

  viac

 • Šport

  Ostrov poskytuje výborné podmienky najmä pre vodné a plážové športy ako je vodné lyžovanie, surfing, volejbal a podobne. Výborné podmienky sú tu tiež pre športové potápanie.

  viac

 • Zábava a nočný život

  Hotelový komplex nachádzajúci sa na tomto ostrove poskytuje veľa lákadiel poskytujúcich zábavu. Je tu možnosť navštíviť reštaurácie, kaviarne, diskotéky. Pre viac kultúrneho vyžitia neváhajte navštíviť blízke okolité mestá. Napríklad mesto Dubrovník.

  viac

Last Minute KoločepDôležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Štefánikova 51
949 01 NITRA

(+421) 376 51 85 83
info.sk@adrialand.sk
po-pia: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Prihláste sa k odberu noviniek

Neunikne vám žiadna výhodná ponuka