Chránění živočíchy

Chránění živočíchy

Medveď európsky Na území Chorvátska nachádzajú svoj mobilný domov aj veľké šelmy - medvede európski. Žije ich tu asi 400, a pretože sú to veľkí cestovatelia a nevyhýbajú sa cestám, stáva sa, že dôjde ku konfliktu s vozidlami, pre medvede väčšinou s nepriaznivými dôsledkami. Ročne ich na ceste zahynie okolo piatich kusov. Ak by ste chceli toto zviera zahliadnuť v ich prirodzenom prostredí, máte šancu v prírodnej rezervácii Risnjak.
Chorvátske kuny
Chorvátsko poskytuje prirodzené životné podmienky pre dva druhy kun, a to kunu lesnú a kunu skalné. Líši sa tak povediac v "garderóbe". Tieto veľké mačky majú žltohnedú srsť, ozdobenú charakteristickými žltými škvrnami pod krkom a na prsiach u kuny lesnej, bielymi u kuny skalné. Kuna skalný sa vyskytuje častejšie, dokonca na ostrove Cres a Krk. Na ostrove Krk sa v 11. storočia platili dane kuni nožičkami, odtiaľ názov chorvátskej meny.


Sup bielohlavý
Tohto krásneho vtáka môžete zahliadnuť v kaňone Malé Paklenice, kde si na poškodených skalách stavia hniezdo, do ktorého znáša jedno vajcia. Na vajciami sa rodičia poctivo striedajú. Hlavné potravou sú zdochliny a slabé zvieratá. Ak má príležitosť, rád sa venuje bohatému stolovania. Za toto obžerstvo je však okamžite potrestaný tým, že nemôže vzlietnuť. Supy bielohlavé k svojmu vzlete štartujú z rozbehu, čo sa im občas pre veľkú váhu nepodarí.
Mohutný zobákom, pri koreni modrý, prechádza v kobaltová farbu. Jasne biela hlava a krk, okolo ktorého sa vinie bielo-hnedé boa zo vztýčených per sú doplnené hnedým brnením per na mohutných krídlach. Túto oslnivú kreáciu dopĺňa bezbranný a nevinný pohľad.

Ubytovanie Chorvátsko

Ďalšie ponukyDôležité odkazy

ADRIALAND s.r.o.

Štefánikova 51
949 01 NITRA

(+421) 376 51 85 83
info.sk@adrialand.sk
po-pia: 9–18 hod., so: 9–13 hod

Prihláste sa k odberu noviniek

Neunikne vám žiadna výhodná ponuka